Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 31 maja 2012

Szóstoklasiści z Łoponia na II miejscu w gminie!

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opublikowała wyniki sprawdzianu pisanego przez klasy VI na koniec edukacji na szczeblu podstawowym. KLASA VI z Łoponia znalazła się na II MIEJSCU! Gratulujemy!

1. Grabno - 25, 6 pkt
2. ŁOPOŃ - 24, 8 pkt
3. Biadoliny Radłowskie - 24, 0 pkt
4. Milówka - 23, 6 pkt
5. Wojnicz - 22, 8 pkt
6. Wielka Wieś - 22, 4 pkt
7. Olszyny - 20, 6 pkt

Średnia z egzaminu w całej gminie wyniosła - 22, 84
Średnia powiatu tarnowskiego - 22, 77
Powiat brzeski - 22, 70
Średnia krajowa - 22,75
Uczniowie dużych miast - 24, 68
Uczniowie wsi - 21,27
Wartośc staninowa wyniku uczniów z Łoponia to 7, czyli bardzo wysoka ( najwyższa jest 9 )

Średnie wyniki w procentach:
1. Grabno - 64%
2. ŁOPOŃ - 61,9%
3. Biadoliny Radłowskie - 59,9
4. Milówka - 58,9%
5. Wojnicz - 56,9%
6.Wielka Wieś - 56,0%
7. Olszyny - 51,4%

Z ciekawostek - uczniowie klasy VI naszej szkoły osiągnęli najwyższy wynik w napisaniu wypracowania - 79, 2%

sobota, 26 maja 2012

Kornelia odbiera nagrodę











Dla Kornelii ( dla jej rodziny pewnie też ) dzisiejsze popołudnie w teatrze na  pewno długo pozostanie w pamięci. Nieczęsto zdarza się przecież odbierac nagrodę na scenie, z rąk wiceprezydent Tarnowa Doroty Skrzyniarz i dyrektora teatru Rafała Balawejdera - wśród aktorów, w foyer teatru zajadac się lodami, a swoją pracę oglądac na profesjonalnej wystawie. Przypomnijmy - Kora zdobyła wyróżnienie za pracę plastyczną do przedstawienia "Babcia mówi pa, pa".
Marek Sroka, grafik Tarnowskiego Teatru tak wypowiadał się o poziomie konkursu: "Temat GDZIE JEST BABCIA, GDY JEJ NIE MA, okazał się bardzo inspirujący. Co ważne, brali w nim i uczniowie liceum plastycznego, i sześciolatkowie - każdy z uczestników widział świat inaczej i fantastycznie przedstawił to w swojej pracy. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Życzę wszystkim uczestnikom, by rozwijali swój talent, bo zdecydowanie go mają".

"Moja mama i ja" - wyniki konkursu

Uczniowie naszej podstawówki znowu NAGRODZENI!  Magdalena Hebda i Weronika Górska z klasy II zdobyły II i III miejsce w konkursie zorganizowanym przez portal Nasz Wojnicz. Jego tematem było zaprezentowanie siebie i swojej mamy ( mogła byc cała rodzina ). Sponsorem nagród był pan Paweł Smoleń - radny powiatu oraz SKOK Jaworzno. Poniżej wyróżnione prace. Ich autorkom gratulujemy.


czwartek, 24 maja 2012

"Tajemniczy ogród" - fotorelacja z wyjazdu do teatru









Wyjazd  do teatru miał miejsce 26 kwietnia 2012.

Wyróżnienie dla Kornelii Krawczyk

Kornelia Krawczyk z klasy Vzdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym "Gdzie jest babcia, gdy jej nie ma",ogłoszonym przez Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego. Nadmienic należy, że wyróżniona praca powstała pod kierunkiem pani Marzeny Warprchowskiej, a na cały konkurs nadesłano ich przeszło 70 ( przyznano tylko 1 miejsce i 9 wyróżnień ). Wręczenie nagród nastąpi 26 maja podczas premiery spektaklu "Babcia mówi pa, pa" ( zapowiedź powyżej ). Kornelia została zaproszona na tę uroczystośc razem z cała swoją rodziną. Relacja i zdjęcia z imprezy już w niedzielę. Laureatce serdecznie gratulujemy!

środa, 23 maja 2012

Paprociowa MISS FOTO - konkurs

Właścicielka niniejszego bloga zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejsze zdjęcie PAPROCI. Może to byc  paproc leśna, domowa lub ogrodowa. Fotografie należy przesyłac do 15 czerwca na adres: ewa335@onet.eu
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas planowanej imprezy o charakterze czytelniczo - artystycznej "Na świętego Jana czytanie od rana" ( 24 czerwca, niedziela ). Wkrótce więcej informacji na jej temat.
Ps. Można przysyłac dowolną ilośc zdjęc.

wtorek, 22 maja 2012

Zebranie wiejskie

5 czerwca ( wtorek ) o godzinie 18 - ej w Szkole Podstawowej w Łoponiu  odbędzie się zebranie wiejskie z udziałem pana burmistrza Jacka Kurka.

Dzień Dziecka - zaproszenie

Jak co roku pani Joasia Chrapusta zaprasza wszystkie dzieci małe i większe na imprezę z okazji Dnia Dziecka. Przewiduje się wiele atrakcji - klasy I - III będą malowały portret pani radnej Danusi Malec, starsze rozwiązywały quiz o Łoponiu ( w tym miejscu  zdradzę, że pytania dotyczyc będą wielu informacji zawartych w niniejszym blogu ). Uzdolnieni poetycko  zaprezentują swój wiersz o Łoponiu,  a poza tym rozegrany zostanie mecz piłki siatkowej DZIECI - RODZICE. Zabawy i gry dla przedszkolaków poprowadzą panie wychowawczynie przedszkola w Łoponiu. Oprócz tego oczywiście dyskoteka zorganizowana z pomocą Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu.

poniedziałek, 21 maja 2012

Książka, koncert, wystawa - sposób na niedzielę

Są różne sposoby spędzania wolnego czasu - można zasiąśc przed telewizorem lub komputerem, popijac piwko pod sklepem, grillowac. Ci, którzy wolą bardziej wysublimowane formy, nie mają powodów do narzekań. Ostatnio zarówno w naszej jak i sąsiedniej gminie sporo się dzieje. Wczorajsza niedziela jest na to najlepszym przykładem. W Wojniczu odbyła się II edycja imprezy czytelniczej "Z książką za pan brat", której gościem specjalnym była dziennikarka Anna Maruszeczko ( wywiad zamieszczony na portalu Nasz Wojnicz poniżej ), a na zamku w Dębnie odbył się koncert " Jan Kochanowski - muzyka i poezja". Wystąpił krakowski zespół muzyki dawnej " Cracovia Camerata" i aktor Krzysztof Globisz. Jego mistrzowska interpretacja pieśni, fraszek i trenów Jana z Czarnolasu po raz kolejny udowodniła, że Kochanowski "wielkim poetą był". Po koncercie nastąpił wernisaż pleneru integracyjnego "Dębno 2012". Po atrakcjach dla ucha i oka, gości uraczono smakowitym domowym chlebem, twarogiem i innymi pysznościami. "I ja tam byłam,  wyborne mleko prosto od krowy! piłam".









sobota, 19 maja 2012

Łopoń jak Nowica?

Nowica to maleńka wieś nieopodal Gorlic. Niezwykła wieś ...Sporo w niej łemkowskich chat, zwanych chyżami, greckokatolicka cerkiew, cudowne źródełko, murowane kapliczki, kamienne krzyże. Tutaj mieści się siedziba stowarzyszenia Magurycz, zajmującego się między innymi odnawianiem starych cmentarzy i innych obiektów sztuki sakralnej, w sierpniu Łemkowie przyjeżdżają do Nowicy na odpust Matki Boskiej Zielnej, zimą odbywają się warsztaty kolędnicze, koncertują muzycy z Lwowa, a na przełomie kwietnia i maja mają miejsce Spotkania Teatralne "Innowica". Przez kilka dni w różnych punktach wsi  ( cerkiew, budynek dawnej szkoły, ośrodek młodzieży greckokatolickiej "Sarepta") można obejrzec spektakle zespołów teatralnych z całej Polski. Przed dwoma tygodniami zabrałam się do Nowicy razem z grupką młodzieży mojego gimnazjum. Obejrzeliśmy trzy przedstawienia: "Zbrodnia i kara według Heinricha Hoffmana" Teatru Figur w Krakowie, "Pierwszą miłośc" Teatru Wagantów oraz "Kaina II" grupy Art.51".
W Nowicy prawie w ogóle nie działają telefony komórkowe, do niedawna mieściła się w niej najmniejsza w Polsce szkoła, nie dojeżdżają do niej żadne autobusy, a mimo to DZIEJE SIĘ TAK DUŻO. Marzy mi się, by kiedyś Łopoń stał się taką Nowicą. A może powoli już się staje? Ubiegłoroczny Dzień Łopianu, aktywnośc szkoły i świetlicy ( jasełka, występy grup kolędniczych, imprezy typu babski comber, widowisko 'Palma i krzyż",  "Czytanie pod chmurką" ) są na to niewątpliwym dowodem.   Naprawdę nie trzeba wiele - WYSTARCZĄ LUDZIE AKTYWNI, PEŁNI PASJI, a takich w naszej wsi jest coraz więcej. Już dzisiaj w imieniu własnym, pani Marzeny Warpechowskiej oraz Joasi Chrapusty zapraszam na wyjątkowe nabożeństwo majowe, a 24 czerwca na kolejną imprezę czytelniczo - artystyczną " Na świętego Jana czytanie od rana". Łopoń Nowicą? Zamiast odpowiedzi na to pytanie pozwolę na przytoczenie myśli, którą znalazłam na www.nowica.pl











"DOPRAWDY NIE MOŻE BYC TAK, BY TO, CO OGLĄDAMY, NIE BYŁO KWIATEM. BY TO, CZEGO PRAGNIEMY  I O CZYM MYŚLIMY, NIE BYŁO KSIĘŻYCEM" ( Basho )

piątek, 18 maja 2012

Figurki maryjne w Łoponiu

Trwa maj - miesiąc nieodłącznie kojarzący się z nabożeństwami ku czci Matki Boskiej. W łopońskiej kaplicy są one odprawiane codziennie o godzinie 18 -ej, a w niedzielę i święta po Mszy Świętej. Dzisiejszy post poświęcony jest kapliczkom maryjnym na terenie naszej wsi. Pierwsza z nich znajduje się koło domu państwa Krawczyków, nieopodal przystanku autobusowego w kierunku Tarnowa. Kapliczka ta, jak podaje publikacja Kurii Tarnowskiej "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne" z roku 1983 ( pod redakcją  księdza Jana Rzepki), wzniesiona została około 1890 roku z fundacji Tomasza Laski, odnawiano ją w 1926. Przedstawia Matkę Boską Różańcową na czworobocznym postumencie z dwiema płaskorzeźbami - świętej Agaty i świętego Jana. Osłonięto ją ozdobnym, blaszanym zadaszeniem, a otoczono żelaznym ogrodzeniem.

Druga z figurek ( także Matki Boskiej Różańcowej ) znajduje się na granicy Ratnaw, niedaleko posesji państwa Bujaków. Według inskrypcji wzniesiona została  w 1919 roku z fundacji Michała Kumurka. W rzeczywistości może byc wcześniejsza, bo jej tradycja wiąże się z działaniami wojennymi I wojny światowej, podczas której została zdemontowana. Sam posąg pochodzi zapewne z końca XIX wieku. Według informacji, jaką udalo mi się uzyskac od rodziny państwa Wierzbickich, fundator kapliczki ( dziadek pani Ani Wierzbickiej )  miał siostrę Anastazję, nazywaną Nastką. Dziewczyna umarła bardzo młodo, wstąpiwszy wcześniej do zakonu. W związku z jej śmiercią częśc przynależnego jej majątku brat Michał  przeznaczył na tę właśnie figurę.