Łączna liczba wyświetleń

sobota, 30 lipca 2011

" W gospodzie pod łopianem"










Pogoda nie sprzyja wychodzeniu na dwór, ale do czytania jest znakomita. Polecam "Gospodę pod łopianem" Hanny Ożogowskiej. Została napisana w 1936 roku i opowiada historię uroczych stworzonek mieszkających pod płotem pewnego ogrodu. Powieśc polecam wszystkim od roku do lat 100!
Warto by pomyślec nad tym, by "Gospoda pod łopianem" stała się lekturą obowiązkową w młodszych klasach łopońskiej szkoły :)

czwartek, 28 lipca 2011

Moda łopianowa i nie tylko

























O modzie można nieskończenie. Wiedzą o tym wszystkie kobiety duże i małe. Dzisiaj znowu wyszukane w Internecie przykłady na to, jak piękno natury, zwłaszcza ziół i kwiatów może inspirowac przy tworzeniu kreacji, zwłaszcza letnich, zwłaszcza na Dzień Łopianu ...

wtorek, 26 lipca 2011

ADELE, czyli przewodnia piosenka pokazu mody



Zamieszczam wideo z piosenką Adele - brytyjskiej piosenkarki, która w 2009 roku otrzymała nagrodę muzyczną Grammy w dwóch kategoriach. Dziękuję pani Joasi Podraza za tę muzyczną propozycją na nasz łopianowy pokaz mody.

Łopian w literaturze





















Na wzmiankę o łopianie natknęłam się ( jak dotychczas ) tylko cztery razy, ale za to w jakich dziełach! W " Panu Tadeuszu" Mickiewicza, "Chłopach" Władysława Reymonta, hymnie Jana Kasprowicza i wierszu Adama Zagajewskiego. Poniżej cytaty z tych utworów.



" ( ... ) leżała wieś i grała w słońcu jesiennymi barwami sadów niby czerwono - żółta liszka, zwinięta na szarym liściu ŁOPIANU, od której do lasów ciągnęło się długie, splątane nieco przędziwo zagonów ".

/ Władysław Reymont "Chłopi" /




"osty o żółtych kolcach
szerokolistne ŁOPIANY
senne podbiały
fioletowe szaleje
cieniste głogi
wstały
i idą ... "

/ Jan Kasprowicz "Święty Boże, Święty Mocny" /


" A Hrabia bokiem; między wielkie końskie szczawie ,
Między liście ŁOPUCHU, na rękach, po trawie "

/ Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz", ks. III /




" ( ... ) Nagle wyjechac
do Lwowa w środku nocy, we wrześniu
czy marcu . ( ... ) Spakowac się i wyjechac
zupełnie bez pożegnań, zniknąc
tak jak mdlały panny. I ŁOPIANY, zielona armia
ŁOPIANÓW, a pod nimi, pod parasolami weneckiej
kawiarni, ślimaki rozmawiają o wieczności "

/ Adam Zagajewski " Jechac do Lwowa "/


Dołączam wyszperaną w Internecie reprodukcję obrazu Margerity Staszulonek " Portret łopianu"

Próba przed pokazem mody









Wyjątkowo w tym tygodniu próba przed pokazem mody podczas Dnia Łopianu w czwartek. Godzina nie uległa zmianie :)
Zapraszam.

poniedziałek, 25 lipca 2011

Kwiaty na sukienkach - przed pokazem mody w czasie Dnia Łopianu



Jak już niejednokrotnie pisałam, w czasie Dnia Łopianu odbędzie się pokaz mody inspirowany pięknem kwiatów i ziół z łopońskich łąk i ogrodów. Mam nadzieję, że materiał filmowy dołączony do dzisiejszego wpisu pomoże modelkom ( i modelom ) w przygotowaniu kreacji. Zapraszam do oglądania.

Kwiaty na wybiegu

sobota, 23 lipca 2011

"Kocham Łopoń"









Pod koniec nadchodzącego tygodnia do wszystkich mieszkańców Łoponia dotrze gazet(k)a wydana z okazji Dnia Łopianu. W niej m. in. dokładny program imprezy.

piątek, 22 lipca 2011

Kto strzeże Łoponia?
















Łopoń jest miejscem, które leży w środku wszechświata. Na południu Łoponia znajduje się droga z Przemyśla ( dawniej z Lwowa ) do Wrocławia i dalej na zachód. Droga ta jest ruchliwa i niebezpieczna, rodzi niepokój podróży. Nią właśnie opiekuje się ARCHANIOŁ RAFAŁ.



Od zachodu granicę Łoponia wyznacza wieś Sufczyn z parafialnym kościołem i cmentarzem, na którym leżą nasi bliscy, sąsiedzi i znajomi. Tą granicą opiekuje się ARCHANIOŁ MICHAŁ.



Od północy natomiast Łopoń graniczy z Biadolinami, zwanymi Radłowskimi. Wielu łoponian i łoponianek znalazło sobie żony i mężów właśnie w Biadolinach. Tej granicy strzeże ARCHANIOŁ GABRIEL.



Od wschodu Łopoń graniczy z Wojniczem. Dawniej sąsiadami Łoponia były Ratnawy, ale po nich została tylko nazwa jednej z ulic Wojnicza. W Wojniczu mieści się Urząd Gminy, dwa ośrodki zdrowia, przedszkole, cztery apteki i trzy szkoły. Młodzi łoponianie przez cały rok szkolny jeżdżą pomarańczowym gimbusem do tutejszego gimnazjum. Tej granicy pilnuje ARCHANIOŁ URIEL.


Przez Łopoń płynie rzeczka o wdzięcznej nazwie Pokrzywka. Płynie spokojnie przez wieś, ale, gdy popada obficie, potrafi pokazac swoje groźne oblicze i wylac.
Na wschodnim i zachodnim krańcu Łoponia Pan Bóg usypał dwie górki. Jedna z nich ( ta przy granicy z Wojniczem ) nazywa się Kamieniec. kiedyś była rajem dla pasikoników i wrzosów. Dzisiaj postawiono na niej stację benzynową. Na pagórku od strony Sufczyna też.
Łopoń jest miejscem, które leży w środku wszechświata. Strzegą tej wsi czterej ARCHANIOŁOWIE - RAFAŁ, MICHAŁ, GABRIEL i URIEL.

/ Na podstawie powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy" /

czwartek, 21 lipca 2011

Przeprosiny i sprostowanie oraz plakat Dnia Łopianu




Jak zauważyli odwiedzający mój blog, usunęłam wczorajszy post z plakatem DNIA ŁOPIANU. Dzisiaj zamieszczam nowy, chociaż właściwie stary. Jest na nim jedna, wydawałoby się drobna zmiana. Zapomniałam o BARDZO ważnej rzeczy - umieszczeniu na nim naszej łopońskiej świetlicy "Pod Bocianem" jako współorganizatora imprezy. Zapomniałam, przeoczyłam, BARDZO PRZEPRASZAM. Szczególnie oczywiście panią Joasię Chrapustę - opiekunkę świetlicy. O takim przedsięwzięciu jak to sierpniowe myślała już dawno, ale zabrakło wtedy osób, które by jej w tym pomogły. Dobrze, że w tym roku jest nas DUŻO i się nam CHCE!

Pani Joasia pracuje przed naszym świętem pełną parą, a poza tym cały czas zajmuje się dziecmi i młodzieżą na świetlicy ( przychodzą tam bardzo chętnie! ).
Więcej o tym, kiedy przyjdzie czas na podsumowanie naszych planów ( mamy nadzieję, że wszystko się uda! ). Pewnie niejeden wpis poświęcę WSZYSTKIM (razem i osobno ), którzy załatwiają, biegają, organizują, by DZIEŃ ŁOPIANU był udany.

Jeszcze raz PRZEPRASZAM.

wtorek, 19 lipca 2011

Podglądanie konkursowych fotografii - cz. X





Podglądanie konkursowych fotografii - cz. IX






Próba pokazu mody

Wyspiański malował łopian





Stanisław Wyspiański to jeden z największych polskich artystów - malował, pisał sztuki teatralne, projektował witraże ( przede wszystkim dla kościoła Franciszkanów w Krakowie ), tworzył piękne meble. Bardzo często inspiracją dla jego dzieł stawała się natura. Godzinami spacerował po krakowskich Bielanach i szkicował kwiaty i zioła. W 1896 roku w liście do Lucjana Rydla ( Pan Młody z "Wesela" ) pisał:

" Malwy, dziewanny, co to za cudne rośliny. Jakie to strzeliste kształtów pędy, jakie to żywe, rozmowne kwiaty"


W 2007 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało wystawę pt. "ZIELNIK WYSPIAŃSKIEGO". Na zdjęciach okładka tego wydawnictwa i rysunek łopianu.

piątek, 15 lipca 2011

Pracowite i kreatywne wakacje łoponian






























































Trwają intensywne przygotowania do Dnia Łopianu. Komitet organizacyjny imprezy pracuje z dużym zaangażowaniem. Trzeba przecież załatwic masę spraw, na przykład uzyskac wszelkie pozwolenia, poszukac sponsorów, wypożyczyc scenę, zaplanowac odpowiednie menu, zadbac o bezpieczeństwo święta. Na podziękowania jeszcze przyjdzie czas, ale już dzisiaj ukłony dla WSZYSTKICH bez wyjątku.









Przedszkole i szkoła też nie są zamknięte. Panie pracujące z najmłodszymi łoponianami, w czynie społecznym odnawiają przedszkole, a dzieciaki cwiczą program, który zaprezentują 7 sierpnia. W szkole trwają próby widowiska " Na początku był łopian, na początku był Łopoń" ( jak widac na jednym ze zdjęc, przychodzi na nie nawet półtoraroczna Weronika). Młodzieży też twórczo pracuje, w każdy poniedziałek w kinie " Wawel " ma swoje teatralne zajęcia. W tym miejscu szczególnie dziękuję Ani Król, Magdalenie Jewule, Irkowi Mosio ( podobno kończy już pracę nad filmem o Łoponiu ) i Mateuszowi Węgrzynowi oraz Magdzie za zdjęcia.