Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 30 czerwca 2011

Łopian a Tomasz z Akwinu i kawa na wzmocnienie





Nazwa ŁOPIAN z greckiego oznacza "niedźwiedzia", "roślinę włochatą jak niedźwiedź". Nazwy tej użył już Wergiliusz ( poeta rzymski z I wieku p.n.e.) od słowa "lapp", co oznacza "rękę" i greckiego "chwytac", "złapac" - nawiązanie do owoców przyczepiających się do siersi zwierząt, ubrań, itp. Warto nadmienic, że ta właściwośc stanowiła inspirację do wynalazców zapięc " na rzepy". Natomiast prażony i zmielony korzeń łopianu może służyc jako namiastka kawy. W Chinach i Japonii stosuje się go jako jarzynę, a Wielkiej Brytanii produkuje się napój zwany Dandelion (mniszek )and burdock ( łopian ) - sprzedawany w puszkach jak inne napoje orzeźwiające. Legenda głosi, że wynalazł go Tomasz a Akwinu, kiedy pisał " Sumę teologiczną " ( XIII wiek ). W czasie jednego ze spacerów zerwał łopian i mniszek lekarski, z których przyrządził napar. Dzięki niemu jego praca stała się wydajniejsza, wzmocniła go ( przepis poniżej ).




1 łyżka startego korzenia łopianu
1 łyżka startego korzenia mniszka lekarskiego
pokrojony w plasterki imbir ( ok. 2 centymetrowej długości )
1 gwiazdka pokruszonego anyżu
1/2 łyżki kwasku cytrynowego
600 ml zimnej wody
30 dag cukru
woda mineralna


Wszystkie składniki poza cukrem wsypac do rondla i gotowac przez 20 minut. Przelac wywar przez gazę do dzbanka, Do gorącego naparu wsypac cukier i dokładnie wymieszac. Odstawic do wystygnięcia. Napój w lodówce można przechowywac przez tydzień. Przy podawaniu dodaje się do niego 50 ml wody mineralnej.

Podglądanie konkursowych fotografii, cz. IV






Kolejna seria zdjęc przysłanych na konkurs "W zielonek krainie łopianu". Przypominam, że ich wernisaż i wręczenie nagród nastąpi 7 sierpnia podczas Święta Łopianu. Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie także film o Łoponiu, zrealizowany przez Ireneusza Mosio, ucznia klasy III b gimnazjum w Wojniczu.

wtorek, 28 czerwca 2011

Podglądanie konkursowych fotografii, cz. III





O łopianie medycznie



Dzisiaj o właściwościach leczniczych łopianu. Posiadają go jego liście, korzeń i owoc. Seria doświadczeń wykazała, że korzeń ma działanie obniżające stężenie glukozy w krwi i przyspiesza usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Zalecany jest w leczeniu chorób skóry, zwłaszcza trądziku, czyraków i zastrzałów. Liście natomiast działają żółciopędnie, moczopędnie i przeciwbakteryjnie. Używa się ich jako środka uzupełniającego w przypadkach świądu, pęknięc, zadrapań oraz ukąszeń owadów.

PRZEPIS NA NAPAR Z LIŚCI ŁOPIANU ( skuteczny przy leczeniu trądziku, zakażenia mieszków włosowych, czyraków i zastrzałów, czyli ropnych zapaleń dłoni ):

1 g suchych liści zalewamy 200 ml ( szklanka )wrzącej wody. Pozostawiamy pod przykryciem na 10 minut. Pic 2 filiżanki dziennie.

Korzystajmy z dobrodziejstw, jakie daje łopianowe ziółko. Zapraszamy do Łoponia na jego zbiory. W tym miejscu zapowiedź prelekcji na temat medycznych własciwości łopianu, jaką wygłosi w czasie ŚWIĘTA ŁOPIANU pani doktor Ewa Aloksa. Bardzo dziękuję jej za wyrażenie na nią zgody :)

Przy pisaniu niniejszej notatki korzystałam z czasopisma "Zioła dla Zdrowia i Urody" ( numer 8. )

niedziela, 26 czerwca 2011

Mała ojczyzna a szkolny teatr - częśc II



Dzisiaj druga częśc wspomnień - widowisko "Dziady, zjawy i ballady" według tekstów Adama Mickiewicza i Bolesława Leśmiana, wystawione w listopadzie 2010 roku w wojnickim gimnazjum. W tle filmiku muzyczna interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta "Testament".
Obok wymienionego przeze mnie wczoraj składu grupy wystąpili także: Ireneusz Mosio, Beata Przeklasa i Monika Blacha, Konrad Stus i Krzysztof Niedzielski.
Zdjęcia wykonał p. Roman Bojdo

sobota, 25 czerwca 2011

Podglądanie konkursowych fotografii, cz. I






Otrzymaliśmy sporo prac nadesłanych na konkurs "W zielonej krainie łopianu". Przypominam, że jego rozstrzygnięcie nastąpi 7 sierpnia podczas Święta Łopianu, ale od czasu do czasu uchylę rąbka tajemnicy i zamieszczac będę po kilka otrzymanych fotograficznych obrazów ( bez podawania nazwisk autorów ).
Zachęcamy do dalszych spacerów po Łoponiu i "polowaniu" na ciekawe zdjęcia zielonych łopońskich pejzaży, ciekawych domostw, ludzi. Prace przyjmowane będą do 20 lipca.

Mała ojczyzna a szkolny teatr



Moja mała ojczyzna to nie tylko Łopoń ( chociaż on jest na pierwszym miejscu ) czy Dębno (jak zauważyli stali goście bloga, bardzo lubię tę wieś ). Moja mała ojczyzna to także Wojnicz, dawna parafia Łoponia. To w Wojniczu właśnie przystąpiłam do I Komunii Świętej i przyjęłam sakrament bierzmowania, a od dziesięciu lat pracuję w tutejszym gimnazjum. W nim od początku prowadzę zespół teatralny "Fanatastyczni". Jego pierwsi członkowie i członkinie kończą studia, niektórzy mają już własne rodziny. W ubiegły wtorek zaprezentowaliśmy program na pożegnanie klas III i niestety rozstałam się z większością mojego zespołu, czyli Olą Gryl, Małgosią Król, Pauliną Batko, dwoma Magdalenami: Miką i Jewułą, Anią Król, Marysią Bujak, Mateuszem Węgrzynem, Joasią Jewułą, Pauliną Łabuda i Miłoszem Zyguckim. Czasem w naszych przedsięwzięciach brały udział Mariola Kozłowska, Agata Kołodziej i Weronika Nosek.
Mam nadzieję, że jeszcze razem coś zrobimy, może na Święto Łopianu, ale pewnie nasze spotkania będą sporadyczne, bo już od września pochłonie ich nowa szkoła i nowe obowiązki.
Nie mam jeszcze zdjęc z wtorkowej imprezy, więc tymczasem dołączam do niniejszego postu filmik z naszej marcowej imprezy pt. "Wiosenno - zimowa bitwa na stroje i słowa". Był pokaz mody zimowo - wiosennej, bo jak głosi przysłowie "Na świętego Kazimierza zima z wiosną się przemierza", teksty o tych dwóch porach roku, a przede wszystkim sporo dobrej zabawy.
Pozdrawiam wszystkich obecnych i byłych członków "Fantastycznych". Przyszłych też :)

Zdjęcia wykonał p. Roman Bojdo

Świętojański post o magii łopianu











Wczoraj obchodziliśmy święto Jana Chrzciciela. W liturgii kościoła wspomina się o nim bardzo skromnie, natomiast w kalendarzu ludowym stanowiło ono jedno z ważniejszych wydarzeń. Przede wszystkim ozdabiano w tym dniu chaty i budynki gospodarcze bylicą i łopianem. Uważano, że rośliny te odwracają zły wpływ wielu czynników. Użycie akurat tych roślin wiąże się z dwoma legendami. Jedna z nich głosiła, że ścięta głowa Jana Chrzciciela upadła między łopian i bylicę, a druga dawała wiarę temu, że Matka Boska użyła ich, aby przyrosła głowa świętego. Liście łopianu mają więc niezwykłą moc. Dlatego w dawnych czasach maczane w wodzie lub wódce przykładano do bolącej głowy lub brzucha. Nierzadko je suszono i zimą były jak znalazł - wystarczyło je tylko zamoczyc ( wiadomo w czym - patrz dwa zdania wyżej ). Wybierzmy się więc po łopian, którego gdzie jak gdzie, ale w ŁOPONIU pod dostatkiem i korzystajmy z jego apotropeicznych ( odstraszających zło ) właściwości.

Wczorajszy sobótkowy wieczór spędziłam na dziedzińcu pięknego dębińskiego zamku, którego dyrekcja, pracownicy, a także Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku, Dębińskie Centrum Kultury a także Koło Gospodyń Wiejskich "Złoty Warkocz Tarłówny" zorganizowali Świętojańską Biesiadę Muzealną. Nie było na niej wprawdzie wianków z łopianu ( pojawią się zapewne na Dniu Łopianu ), ale było wiele innych, bardzo pięknych, a poza tym warsztaty muzyki i tańca dawnego, otwarcie wystawy malarskiej "Przeszłośc Przyszłości" p. Barbary Machota - Wójtowicz, koncert Zespołu Muzyki Dawnej Floripari z Zamku Królewskiego na Wawelu i mnóstwo pysznego jedzenia.
Imprezy organizowane w dębińskim zamku polecam wszystkim nie po raz pierwszy na łamach niniejszego bloga. To tylko 4 kilometry od Łoponia!

piątek, 24 czerwca 2011

Łopianowa moda, czyli o dalszych przygotowaniach do Święta Łopianu




Jedną z atrakcji Święta Łopianu będzie pokaz mody inspirowany tą rośliną oraz innymi ziołami i kwiatami łopońskich łąk. Zgłosiło się już wiele modelek i modeli. Spotkanie tych wszystkich osób odbędzie się 8 lipca o godzinie 17 - ej w świetlicy "Pod Bocianem". Zapraszam serdecznie.
Ponadto pragnę donieśc, że podczas sierpniowej imprezy z recitalem polsko - angielskim wystąpi Kasia Płaneta, tegoroczna absolwentka gimnazjum w Wojniczu, łoponianka oczywiście.

środa, 15 czerwca 2011

Częśc II





Przygotowania do Dnia Łopianu 2011 - cz. I





Zaczęły się przygotowania do sierpniowego Dnia Łopianu. Uczniowie szkoły podstawowej
wykonują cegiełki dla tych mieszkańców Łoponia, którzy zechcą finansowo wesprzec planowane przedsięwzięcie. Na cegiełkach rysują swoją szkołę - kolorową i radosną, bo o takiej marzą, ale najważniejsze jest, by BYŁA.
Na zdjęciach obok widac, że "produkcji" cegiełek towarzyszy świetna zabawa i przymierzanie łopianowych "kapeluszy".
Zgłasza się też coraz większa liczba modelek pragnących wziąc udział w inspirowanym łopianem pokazie mody.

piątek, 10 czerwca 2011

Święto łopianu 2011



7 sierpnia w Łoponiu odbędzie się Święto Łopianu. Już zawiązał się komitet organizacyjny tego dnia. Należą do niego między innymi: rada sołecka wraz z p. sołtysem K. Stolarzem, p. radna D. Malec, p. dyrektor szkoły J. Hynek, nauczyciele placówki, p. J. Chrapusta - opiekunka świetlicy "Pod Bocianem", p. dyrektor przedszkola i jego pracownicy, panie: J. Pitaś, A. Łabuda, Z. Górska, E. Przeklasa, B. Kłusek, D.Stolarz, S. Wesołowska, B. Wierzbicka oraz moja skromna osoba. Celem tego dnia jest integracja mieszkańców wsi oraz jej promocja. Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w przygotowanie tej imprezy. Każda pomoc mile widziana. Pochwalmy się miejscem, w którym mieszkamy. Bądźmy z niego dumni, czujmy się za nie odpowiedzialni.

Szczegółowy program święta w lipcu, ale już dzisiaj mogę zdradzic, że w jego ramach:
- program artystyczny: "Na początku był Łopoń, na początku był łopian", przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Łoponiu;
- pokaz mody inspirowany łopianem i innymi ziołami i kwiatami łopońskich łąk;
- wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej "W zielonej krainie łopianu" ( w związku z tym przedłużono termin nadsyłania prac na konkurs do 20 lipca );
- wystawa prac plastycznych dzieci przedszkolnych;
- loteria fantowa;
- dużo dobrej muzyki;
- dużo dobrego jedzenia;
- zabawa taneczna.