Łączna liczba wyświetleń
wtorek, 24 maja 2011
Koncert i wernisaż a Dębnie
W ubiegły piątek, 20 maja w dębińskim zamku odbył się koncert "Brzeskich Smyczków", zespołu istniejącego 0d 2008 roku. Założycielem i prowadzącym jest pan Zbigniew Kawalec. W programie znalazł się między innymi: "Taniec węgierski" Beli Bartoka, "Sarabanda" Giuseppe Tartiniego, "Perpetuo mobile" Carla Bohma. Po koncercie miał miejsce wernisaż prac pleneru malarskiego, w którym udział wzięli studenci ASP w Krakowie, uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie oraz gimnazjów gminy Dębno oraz uczestnicy zajęc Terapii Zajęciowej z Tarnowa i Brzeska. Dodac należy, że 1. plener malarski w Dębnie odbył się w 1923 roku.
Odwiedzajmy zamek w Dębnie. Tak niedaleko od Łoponia mamy prawdziwą architektoniczną perłę, a poza tym jego dyrekcja wraz z Dębińskim Centrum Kultury organizuje fantastyczne imprezy. Zawsze dla ducha, często dla ciała ( na przykład degustacje win, herbat, ciast i innych smakołyków, nierzadko regionalnych ). Polecam!
sobota, 21 maja 2011
Nasze miejscowości - konkursy
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Biadolinach Radłowskich zaprasza wszystkich
uczniów, ich rodziny i przyjaciół z Łoponia, Biadolin i Perły do wzięcia udziału w konkursie "PRZESZŁOŚC OCALIC OD ZAPOMNIENIA". Jego podstawowym celem jest odkrywanie śladów przeszłości swojej rodziny, wsi, regionu. Zadanie uczestników konkursu polega na zebraniu materiałów dotyczących przeszłości Biadolin Radłowskich i Szlacheckich, Perły, Łoponia, zdobywaniu informacji u najstarszych mieszkańców, prowadzenie wywiadów. Można przygotowac prace pisemne, prezentacje multimedialne, albumy, nawet filmy amatorskie z komentarzem an tematy związane z konkursem. Termin nadsyłania prac upływa 10 czerwca.
Natomiast Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "W ZIELONEJ KRAINIE ŁOPIANU". Jego celem jest ukazanie piękna wsi, jej walorów przyrodniczych, kapliczek, krzyży, budownictwa ( zwłaszcza drewnianego ), ludzi, ich pracy. Szczegóły na:
http://szkolalopon.superszkolna.pl
Warto dodac, że na uczestników obu konkursów czekają nagrody!
poniedziałek, 9 maja 2011
Świety Stanisław w Łoponiu?
Dzisiaj w niedalekim Szczepanowie zakończenie uroczystości ku czci św. Stanisława. Legenda głosi, że uczęszczał do szkoły w Wojniczu. Dreptał po biadoleńskich dróżkach, więc po ŁOPOŃSKICH może też. Trzy kilometry na północny wschód od naszej miejscowości, na tak zwanym Podlesiu ( administracyjnie są to Biadoliny Radłowskie ) znajduje się kapliczka świętego. W tym miejscu miał zdarzyc się cud. Któregoś dnia małemu Stanisławowi bardzo chciało się pic, ale w pobliżu nie było ani rzeki, ani strumienia. Jakże się zdziwił, kiedy po jego modlitwie wypłynęła woda ze źródła. Ludzie zaczęli otaczac je kultem, wystawili kapliczkę i do dzisiaj przybywają do niej, wierząc, że cudowne źródło pomoże im zachowac zdrowie.
W Szczepanowie pochowany jest ksiądz Zbigniew Sumara, który bardzo długo był katechetą w ŁOPONIU.
Na zdjęciu tablica umieszczona na kaplicy cmentarnej w tej miejscowości.
piątek, 6 maja 2011
Pierwsza Komunia Święta dawniej
Maj - miesiąc nabożeństw majowych i oczywiście I Komunii Świętych. W najbliższą niedzielę, 8 maja przystąpią do niej uczniowie klasy II szkoły w ŁOPONIU ( na zdjęciu w swojej sali lekcyjnej).
W dzisiejszym poście zamieszczam wspomnienia o uroczystości I Komunii Świętej zebrane przez uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej w ŁOPONIU, którym dziękuję i serdecznie pozdrawiam :).
"Moja I Komunia była bardzo skromna. Do kościoła parafialnego w Wojniczu wiózł mnie bryczką pożyczoną od pani Zosi Troc wujek Stanisław Chrapusta. Po przyjęciu sakramentu, do którego przygotowywał nas ks. Józef Leśniak, byliśmy zaproszeni na uroczyste śniadanie. Po powrocie do domu od chrzestnych dostałam zegarek i 20 złotych. Potem bawiłam się z dziecmi, a po poczęstunku pojechałam znowu do kościoła na nabożeństwo majowe. Wieczorem byłam taka zmęczona, że szybko zasnęłam."
/ babcia Julki Wesołowskiej /
"Do I Komunii Świętej przystąpiłam 1 1979 roku. Przygotowywał mnie ksiądz Zbigniew Sumara z Wojnicza. Miałam na sobie białą sukienkę po starszej siostrze, a w dłoni trzymałam białą lilijkę. Pamiątką z komunii był obrazek, który do dzisiaj wisi w moim domu rodzinnym na ścianie. Od chrzestnych otrzymałam po zegarku i słodycze. Wtedy nie praktykowano urządzania przyjęc w restauracjach, tylko w domu."
/ p. Grażyna Tarza, mama Patrycji /
"Do I Komunii Świętej przygotowywał mnie nieżyjący już ksiądz Zbigniew Sumara. Byłam ubrana w śliczną plisowaną, białą sukienkę, a w ręku trzymałam białą lilię. Prezentami były: zegarek, bombonierka i sweterek od cioci. Pamiętam, że moją wychowawczynią była śp. pani Barbara Kamysz, a dyrektorem szkoły pan Piotr Przeklasa."
/ p. Ewa Gancarz, mama Kamilki /
"Mnie do Komunii przygotowywał ksiądz Tadeusz Dłubacz. Uroczysta Msza Święta odbywała się w dolnym kościele w Sufczynie"
/ p. Monika Krawczyk, mama Kory /
poniedziałek, 2 maja 2011
Majowe święta
Odpust parafialny w Kościele Katolickim to uroczystośc patrona danej świątyni. Należymy do parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Sufczynie i to święto obchodzimy zawsze w Zielone Świątki ( w tym roku przypada ono 12 czerwca ). Kaplicy w ŁOPONIU patronuje obraz Miłosierdzia Bożego, którego święto obchodziliśmy wczoraj. Miało ono niezwykły charakter ze względu na beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II. W kaplicach filialnych nie obchodzi się odpustów, ale i tak w ŁOPONIU pojawił się jeden kram z odpustowymi słodyczami.
Dzisiaj 2 dzień maja - Święto Flagi Rzeczypospolitej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ponieważ ustanowiono je dopiero w 2004 roku. Szkoda, że na tak niewielu łopońskich domach je powieszono. Kto może, niech to zmieni i wywiesi flagę, chocby niedużą. Jutro też jest święto, a właściwie dwa - rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja i Święto Matki Boskiej Królowej Polski.
Subskrybuj:
Posty (Atom)